Sklep Stacjonarny - Poznań ul. Sowińskiego 18
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-06-16

Jak zacząć uprawę aeroponiczną?

Zgodnie z definicją opublikowaną w internetowej encyklopedii PWN uprawa roślin to “wszelakie zabiegi stosowane do produkcji roślin, które mają na celu uzyskanie jak największych plonów”. Nie od dziś wiadomo, że w celu pozyskania wysokiej jakości plonów, należy poddać uprawy nawożeniu, regularnej pielęgnacji, czyszczeniu oraz przechowywaniu w odpowiednich dla gatunku warunkach. Niemniej jednak, jak można było się spodziewać, wraz z rozwojem technologicznym na rynku ogrodniczym pojawiły się innowacyjne systemy pozwalające na uprawę roślin zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie bez wykorzystania gleby odpowiedzialnej za dostarczanie niezbędnych minerałów. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, na czym polega aeroponika oraz jak zacząć uprawę aeroponiczną w swoim ogrodzie!

Czym jest aeroponika?

Określenie aeroponika pochodzi od zestawienia dwóch wyrazów pochodzenia greckiego - aer, czyli powietrze oraz ponos, czyli praca. Jak można się domyślić, do uprawy roślinności za pomocą systemu aeroponicznego wykorzystuje się przede wszystkim środowisko powietrzne lub aerozolowe. Hodowla może odbywać się zarówno we wspomnianym wcześniej powietrzu, jak i we mgle lub w innym, zagęszczonym klimacie. W zapomnienie odchodzą klasyczne metody uprawy roślin, dla których niezbędnym elementem jest gleba bądź jakiekolwiek podłoże zbiorcze. W systemie aeroponicznym korzenie zawieszone są w powietrzu, aby bezproblemowo mogły pobierać tlen oraz niezbędne do poprawnego rozwoju substancje odżywcze. Uprawa aeroponiczna uznawana jest za jedną z najbardziej efektywnych oraz niskoemisyjnych metod.

Czym różni się uprawa aeroponiczna od uprawy hydroponicznej?

Specjaliści do dzisiaj starają się precyzyjnie określić zasadnicze różnice oraz podobieństwa tych dwóch upraw. Wielu z nich twierdzi, że są to dwa, zupełnie odrębne systemy, jeśli patrzymy pod kątem sposobu, w jaki dostarczane są niezbędne składniki odżywcze. Jak wcześniej wspomnieliśmy, podczas uprawy aeroponicznej nie wykorzystuje się gleby, co wydaje się dość niekonwencjonalnym rozwiązaniem, a korzenie pobierają wszelkie środki odżywcze oraz tlen z miejsca, w którym się znajdują. Podczas hydroponicznej uprawy roślin stosuje się przede wszystkim wodę, aczkolwiek bez wykorzystania tradycyjnych doniczek z bogatą w minerały ziemią. Warto wspomnieć, że rośliny uprawiane hydroponicznie nie znajdują się bezpośrednio w wodzie, gdyż mogłoby dojść do gnicia korzeni. W rzeczywistości korzenie znajdują się w naczyniu wewnętrznym wykonanym z tworzywa sztucznego wypełnionym np. keramzytem.

Jak działa system aeroponiczny?

Z pewnością zastanawiasz się teraz, jak zacząć i jak powinna wyglądać uprawa aeroponiczna? Rośliny uprawiane przy wykorzystaniu systemu aeroponicznego zostają wprowadzone do otworów platformy na górze zbiornika, które zostały umieszczone w zamkniętym pojemniku. Jak można się domyślić, w tym wypadku nie ma tradycyjnego podłoża dla strefy korzeniowej, dlatego warto przygotować tzw. kołnierz, który będzie odpowiedzialny za podtrzymywanie łodyg. Bardzo ważne jest, aby był on wystarczająco sztywny w celu utrzymania rośliny w pozycji pionowej, a zarazem elastyczny, by zagwarantować miejsce na wyrastające korzenie. Jeśli chodzi o samą uprawę aeroponiczną, istotne jest, aby roślin zostały zawieszone w zamkniętym lub półzamkniętym środowisku. Należy regularnie opryskiwać zwisające korzenie oraz dolne łodygi roślin za pomocą systemu pomp i zraszaczy tworzących parę wodną z bogatego w składniki odżywcze roztworu. Jak można się domyślić, roztwór rozpyla mgłę, równocześnie nawadniając odkryte korzenie roślin oraz stymulując ich wzrost i komfortowy, naturalny rozwój.

Zalety uprawy aeroponicznej

Jak każdy system uprawy roślin, aeroponika ma swoje wady i zalety. Niemniej jednak zdecydowanie więcej jest zalet, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim system aeroponiczny może w znacznym stopniu ograniczyć przenoszenie chorób poprzez zredukowanie kontaktu uprawianych roślin z innymi gatunkami. Oprócz tego do ryzosfery, zwanej również strefą korzeniową, dostarczany jest tlen będący niezbędnym elementem wpływającym na prawidłowy, zdrowy wzrost roślin. Dzięki wcześniej wspomnianym dyszom bądź innym urządzeniom do tworzenia mgły do roślin dostarczane są makro- oraz mikroelementy, niezbędne do utrzymania jednolitej kultury powietrza w pomieszczeniu.

Polecane

Aero grow 19 - doniczka do aeroponiki

Aero grow 19 - doniczka do aeroponiki

Cena regularna: 40,00 zł brutto35,00 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 35,00 zł
pixel