Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2022-06-15

Przegląd preparatów ułatwiających klonowanie roślin.

W związku ze zmianą klimatu, coraz to rzadszym występowaniem opadów przy równoczesnym wzroście temperatur, wielu hodowców owoców, warzyw, a nawet kwiatów boryka się z problemem kiełkowania roślin, a co za tymi idzie - nieefektywnymi plonami. Nie od dziś wiadomo, że po zasadzeniu ziarna w ziemi potrzeba wiele czasu oraz cierpliwości, aby doszło do aktywacji zarodka. Może się jednak zdarzyć, że i ten proces nie nastąpi. W tym wypadku jednym ze skuteczniejszych rozwiązań jest skorzystanie z wysokiej jakości preparatów ułatwiających klonowanie roślin, gwarantujących wzrost plonów. W poniższym artykule przyjrzymy się nie tylko najskuteczniejszym produktom usprawniającym kiełkowanie, ale podpowiemy również, na czym polega klonowanie roślin i jakie są jego zalety. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega klonowanie roślin?

Rośliny dzielą się na dwie grupy pod względem rozmnażania - generatywne oraz wegetatywne. Rośliny generatywne powstają przy udziale nasion, natomiast wegetatywne - odkładów powietrznych, odrostów korzeniowych bądź podziału bulwy. Jak można się domyślić, podczas rozmnażania wegetatywnego wyrastają rośliny genetycznie identyczne względem rośliny matki, czyli tej, z której powstały. Jeśli więc pragniemy zwiększyć plony wśród roślin np. z niezwykłą odpornością na czynniki zewnętrzne, możemy skorzystać z procesu klonowania, dzięki czemu powstaną rośliny tożsame z rośliną matki. W rzeczywistości proces klonowania to nic innego jak rozmnażanie żywego organizmu, w wyniku którego powstają produkty identyczne lub niemal identyczne. W przypadku roślin klonowanie zachodzi naturalnie, zyskując takie same kopie.

Zalety klonowania roślin

Klonowanie roślin to jeden ze skuteczniejszych sposobów na uzyskanie zdrowych odmian. Niemniej jednak bezgranicznym warunkiem efektywnego klonowania jest środowisko, w którym zachodzi proces. Zazwyczaj jest to pokój bądź namiot wyposażony w odpowiednie oświetlenie, możliwość kontrolowania temperatury, a także wilgotności znajdującego się tam powietrza. Podobnie, jak każdy proces, klonowanie posiada zarówno wady, jak i zalety. Przede wszystkim pozwala na uprawę dokładniej tej odmiany, którą chcemy, a także na skrócenie czasu uprawy. Umożliwia również sprawdzenie rośliny w różnych typach upraw, czyli indoor oraz outdoor. Jeśli natrafimy na roślinę, która doskonale rozwija się zarówno na dworze, jak i wewnątrz pomieszczenia, trafiliśmy w dziesiątkę. Oprócz tego klonowanie pozwala zaoszczędzić pieniądze - dzięki prawidłowej selekcji matki rośliny można bezkosztowo uzyskać upragnioną odmianę.

Skuteczna metoda na przyśpieszenie klonowanie, czyli niezbędne preparaty

Na rynku ogrodniczym można znaleźć naprawdę niezliczoną ilość preparatów przyspieszających klonowanie roślin. W sprzedaży dostępne są zarówno stymulatory, wzmacniacze kiełkowania nasion, żele do klonowania, jak i nawozy do siewek oraz małych roślin.

Stymulatory i wzmacniacze kiełkowania nasion

Rośliny niestety nie zawsze rozwijają się tak, jak byśmy chcieli. Z pomocą przychodzą wówczas stymulatory do kiełkowania, które skutecznie przyspieszają niektóre procesy, a przede wszystkim prawidłowy rozwój roślin. Oczywiście preparaty powinny zostać dobrane zgodnie z indywidualnymi potrzebami roślin. Warto zwrócić uwagę na ich zróżnicowane właściwości. Na rynku znajdziesz produkty wspomagające rozwój pędów matek roślin oraz stymulatory i przyspieszacze do kiełkowania nasion.

Żele do klonowania i stymulatory korzeni

Żele do klonowania, zwane również preparatami ukorzeniającymi, to produkty niezbędne podczas procesu klonowania roślin. Preparat aplikowany do kostki może zastąpić inne odżywki dostępne w formie proszku. Jego zadaniem jest nie tylko wspomaganie wchłaniania substancji odżywczych, ale także zapobieganie odwodnieniu oraz występowaniu chorób czy infekcji. Na rynku bez problemu znajdziesz zarówno wysokiej jakości żele do ukorzeniania klonów, jak i preparaty wspomagające rozwój pędów matek.

Nawozy do siewek i małych roślin

Nawozy do siewek oraz małych roślin to nic innego, jak zbilansowane, jednoskładnikowe pożywienie do uprzednio ukorzenionych roślin. Stanowi mieszankę składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Produkty przede wszystkim zmniejszają ryzyko nadmiernego odżywiania oraz żółknięcia roślin. Godne polecenia są preparaty takich producentów, jak Canna Start czy Formulex.

pixel