Czym jest i jak wykrzystać mikroryze do uprawy roślin doniczkowych?
Czym jest i jak wykorzystać mikoryzę do uprawy roślin doniczkowych?
Niezaprzeczalnie zadbany ogród to swoista wizytówka. Pełen barwnych kwiatów i urodzajnych traw teren potrafi skraść serce niejednego miłośnika ogrodnictwa. Niestety w wyniku intensywnej uprawy oraz stosowania chemicznych nawozów czy środków ochrony proces mikoryzy bardzo rzadko pojawia się w przydomowych ogrodach, a szkoda! Jeśli uwielbiasz pracować w ogrodzie i szukasz ekologicznego sposobu na uprawę ulubionych roślin, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Poniżej wyjaśnimy, co to jest mikoryza i na czym polega, a także jakie płyną z niej korzyści. Zapraszamy do ciekawej lektury, która pozwoli zamienić Twój przydomowy ogród oraz taras w miejsce niczym ze snów.
Co to jest mikoryza?
Z pewnością pamiętasz z czasów szkolnych, co to jest mikoryza. Niemniej jednak w przystępny sposób postaramy się przybliżyć, na czym polega cały proces, dzięki któremu zarówno rośliny ogrodowe, jak i doniczkowe będą nie tylko zdrowsze, ale także znacznie lepiej się rozwijać.
Określenie mikoryza pochodzi od zestawienia dwóch wyrazów pochodzenia greckiego - mykes, czyli grzyb oraz rhiza, czyli korzeń. Jest to nic innego, jak współpraca pomiędzy roślinami a grzybami, której skutkiem jest obopólna korzyść. Grzyby czerpią korzyść z produktów procesu fotosyntezy roślin, pobierając przede wszystkim cukry, których same nie są w stanie wytworzyć. Rośliny natomiast zyskują znacznie więcej, o czym opowiemy w dalszej części artykułu.
Korzyści płynące z wykorzystania mikoryzy
Jak wspomnieliśmy wcześniej, mikoryza to najpopularniejsze zjawisko symbiozy zachodzące w naturze, które polega na współpracy pomiędzy roślinami a grzybami, skutkując obopólną korzyścią. Jak można się domyślić, korzyści płynących z wykorzystania mikoryzy w ogrodzie jest naprawdę wiele. Przede wszystkim dzięki niej uprawiane rośliny zaczynają znacznie szybciej rosnąć ze względu na ułatwiony dostęp do wody oraz składników odżywczych pobieranych bezpośrednio z gleby, co skutkuje zwiększoną produkcją zarówno niezwykle zdrowych, pełnych wigoru kwiatów, jak i owoców. Oprócz tego rośliny stają się bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak susza, mróz, a nawet niewłaściwe pH gleby czy nadmierne zasolenie. Co ciekawe, mikoryza może również chronić je przed różnorodnymi chorobami m.in. fuzariozą czy fytoftorozą. Warto także wspomnieć, że dzięki mikoryzie znacznie zaoszczędzisz, zużywając mniej nawozu oraz wody podczas podlewania.
Jak wprowadzić mikoryzę do przydomowego ogrodu?
Wiedząc, co to jest mikoryza i na czym polega, z pewnością zacząłeś się zastanawiać, w jaki sposób możesz ją wprowadzić do swojego przydomowego ogrodu? Wbrew pozorom nie jest to tak trudne! Wystarczy, że zakupisz szczepionki mikoryzowe zawierające żywe strzępki grzybni lub zarodników grzybów. W zależności od odmiany rośliny, w sprzedaży dostępne są uprzednio dostosowane mieszkanki grzybów, które poprawią kondycję Twoich ulubionych roślin. Zdarza się, że w ich skład wchodzą również gatunki jadalne, dzięki którym w ogrodzie mogą pojawić się grzyby idealne do przygotowania posiłku w kuchni. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że w przydomowych ogrodach bardzo rzadko zdarza się, aby wytworzyły one owocniki.
Mikoryza a uprawa roślin doniczkowych
Najczęściej o mikoryzie mówi się w przypadku roślin ogrodowych, takich jak róże, pelargonie, krzewy owocowe czy podczas uprawy iglaków oraz drzew liściastych. Niemniej jednak z efektów, jakie daje mikoryza, można również skorzystać podczas uprawy roślin doniczkowych, znajdujących się na tarasie bądź w zaciszu domowym. Wystarczy zakupić odpowiednio dobrane preparaty mikoryzowe dla roślin doniczkowych i balkonowych. Warto wspomnieć, że najczęściej takowe produkty wykorzystuje się w storczykach, jednak nie oznacza to, że na rynku ogrodniczym nie znajdziesz preparatów do innych odmian roślin doniczkowych. W sprzedaży można również znaleźć cieszące się ogromną popularnością wśród miłośników ogrodnictwa szczepionki mikoryzowe dla roślin ogrodowych, a także trawników.
Jak stosować preparaty mikoryzowe?
Zakupiłeś preparat mikoryzowy, jednak nie wiesz, jak poprawnie go stosować? Już nie musisz dalej szukać. Poniżej przedstawiliśmy kilka podstawowych zasad, które z pewnością przywrócą zdrowie Twoim ulubionym roślinom.
- Jeśli zakupiłeś preparat sypki, wystarczy dodać go do podłoża w doniczce, a następnie podlać. Jeśli natomiast produkt jest swoistą zawiesiną, należy wstrzyknąć go do doniczki bądź gruntu za pomocą tradycyjnej strzykawki lub dedykowanego aplikatora.
- Wystarczy, że zastosujesz preparat wyłącznie raz, a roślina będzie zdrowa przez długie lata.
- Preparat mikoryzowy należy dostosować do odmiany rośliny, gdyż nie istnieje produkt uniwersalny dla każdej rośliny ogrodowej czy doniczkowej.
- Szczepionki zawierające strzępki grzybni są znacznie efektywniejsze, gdyż żywa grzybnia jest w stanie natychmiast wejść w interakcję z rośliną.
- Po podaniu szczepionki bogatej w żywą grzybnię nie należy nawozić roślin przez kolejne 2 miesiące, a także stosować środków grzybobójczych.