Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mierniki EC / PPM

( ilość produktów: 10 )

Twój ogród jest Twoją wizytówką. Jeśli jest uporządkowany oraz utrzymany w dobrym stanie, tworzysz wizerunek osoby dobrze zorganizowanej, zaradnej i pracowitej. Tylko ogrodnik wie, ile trudu trzeba włożyć w uprawę roślin. Aby ogród wyglądał pięknie, dawał pokaźne owoce i warzywa, wymaga codziennej, ciężkiej pracy. Obecnie dzięki zastosowaniu różnych urządzeń staje się ona łatwiejsza oraz bardziej wydajna. Miernik EC, czyli miernik przewodności elektrycznej, stosowany jest w ogrodnictwie do pomiaru stężenia rozpuszczonych soli oraz całkowitej objętości składników odżywczych. W układach recyrkulacyjnych nie można mieć jednak pewności, że pomiary te będą wiarygodne, ponieważ roztwór wodny ma to do siebie, że jedne składniki w nim powstają, podczas gdy inne są już rozcieńczane. Pomiary EC wykonuje się, aby umożliwić dostosowanie składników odżywczych, soli oraz innych elementów dla zdrowszego wzrostu roślin. Mierniki są zatem używane, aby pomóc hodowcom stosować w ogrodnictwie właściwe, odżywcze roztwory dla roślin.

Zalety stosowania mierników EC

Rośliny w zależności od gatunku mają odmienne wymagania. Trzeba je w pełni poznać i uwzględniać w procesie pielęgnacyjnym. W sprawdzeniu, czy gleba w ogrodzie spełnia te potrzeby, pomagają mierniki EC. Dzięki nim dowiesz się, czego brakuje Twoim roślinom, na jakim etapie należy wspomóc ich wzrost itd. Jeśli nie będziesz postępować zgodnie z wymaganiami roślin, możesz zniweczyć wszystkie efekty swojej pracy i doprowadzić do zniszczenia upraw w ogrodzie.

 

Woda demineralizowana lub tzw. deszczówka będzie miała odczyt EC równy 0. Zawiera bowiem substancje stałe, wnoszące ze sobą jony niezbędne dla przewodnictwa elektrycznego w wodzie. Im większa liczba jonów w wodzie, tym będzie ono na wyższym poziomie. Odpowiednio, więcej jonów w określonej ilości wody, oznacza zazwyczaj wyższą zawartość składników odżywczych w postaci rozpuszczonych ciał stałych. Poprzez pomiar przewodności roztworu odżywczego hodowcy mogą monitorować ilość składników odżywczych (soli) oraz modyfikować je w razie potrzeby. Jest to ważne w przypadku uprawy różnych rodzajów roślin, ponieważ wymagają one często odmiennych składników odżywczych. Monitorowanie rozpuszczonych substancji stałych pomaga zapewnić optymalne warunki wzrostu.

Jak używać mierników EC?

 

Mierniki EC to urządzenia stosunkowo niedrogie, mogą posłużyć przez wiele lat. Jest to zatem inwestycja długookresowa i pod tym względem opłacalna. Ponadto, używanie ich jest niezwykle proste, niemal intuicyjne. Należy umieścić sondę miernika na minutę w wilgotnej ziemi, a następnie sprawdzić odczyt na wyświetlaczu. Początkowo przewodnictwo elektryczne powinno wynosić od 0,8 do 1,0 więcej niż EC wody zasilającej i w razie konieczności trzeba je stopniowo zwiększać do maksymalnie 1,3-1,7 powyżej EC wody zasilającej. Jeśli będziesz dokonywać regularnego sprawdzania poziomów EC odżywki oraz obserwować rośliny, będziesz miał możliwość podjęcia odpowiednich czynności we właściwej fazie wzrostu roślin. Trzeba pamiętać, że używając miernika, należy uwzględnić różnice temperatur. Mogą powodować bowiem zakrzywienie przewodności i trzeba to wziąć pod uwagę. Koniecznie zapoznaj się z pełnym asortymentem naszego sklepu Domowa Uprawa. Gwarantujemy wysokojakościowe produkty w bardzo korzystnych cenach. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu. Nasza profesjonalna obsługa służy radą i pomocą!

pixel