Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mierniki pH

( ilość produktów: 14 )

Obecnie istnieje wiele metod stosowanych do pomiaru poziomu pH, w tym testy przeprowadzane na papierze lakmusowym, barwniki wskaźnikowe, ale mierniki pH są obecnie stosowane na najszerszą skalę. To przyrządy używane do pomiaru kwasowości lub zasadowości roztworów, natomiast pH jest jednostką miary opisującą stopień kwasowości lub zasadowości. Informacje dostarczane przez pomiar pH wyrażają stopień aktywności kwasu lub zasady w kategoriach aktywności jonów wodorowych. Wartość pH substancji bezpośrednio wiążę się ze stosunkiem stężenia jonów wodorowych [H+] i jonów hydroksylowych [OH-]. Wartość pH mierzy się w skali 0-14, przy czym 0 jest najbardziej kwaśne, a 14 najbardziej zasadowe. Wartość pH 7 jest neutralna, tzn. nie jest ani kwaśna, ani zasadowa.

Co to jest miernik pH?

 

Dawniej pH mierzyło się papierem lakmusowym, kwasomierzem z płynem Helliga, a także wieloma innymi, domowymi metodami. Były one jednak niemiarodajne. Obecnie stosuje się mierniki pH. Wskazywane przez nich wartości są dokładne. Wykorzystuje się je do badania gleby, wody, produktów spożywczych, skóry oraz wielu innych. Urządzenia te stosują zarówno hobbyści, jak i profesjonaliści. W jaki sposób działa? Otóż, wyposażony jest w dwie elektrody - jedną do wykrywania jonów wodoru, a drugą do celów porównawczych. Elektroda detekcyjna wykrywa zmiany napięcia na podstawie aktywności jonów wodorowych, natomiast referencyjna zapewnia stałe napięcie, aby móc je porównać. Różnica pomiędzy dwoma napięciami jest wyświetlana jako wartość pH przez miernik, przy wyższych napięciach wskazujących kwaśne poziomy pH i niższych napięciach sygnalizujących zasady.

 

Miernik pH do gleby

Mierniki pH gleby wykorzystywane są przez wiele osób zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko. Mierząc pH gleby, dowiadujemy się, czy jest ono: kwaśne, zasadowe, obojętne. Odczyn pH ma zasadnicze znaczenie dla wzrostu roślin. W zależności od potrzeb glebę trzeba zakwaszać lub odkwaszać, aby spełniała wymagania potrzebne dla właściwego rozwoju. Dzięki miernikom w ogrodzie każdy może dokonywać pomiaru samodzielnie, w bardzo prosty sposób. Aby zmierzyć odczyn pH gleby, wystarczy sondę miernika umieścić w wilgotnej glebie na minutę i odczytać wskazania ze skali. Najbardziej wiarygodne są urządzenia zasilane na baterie. Bardzo proste w obsłudze, z pewnością posłużą przez wiele lat.

Miernik pH do wody

Nie każde akwarium będzie wymagało takiej samej wody. Tę różnicę w dużej mierze określa właśnie pH. Wraz ze wzrostem pH wody, zwiększa się również zawartość amoniaku w bardziej toksycznej postaci. Jego wydzielanie jest również osłabione przy wyższych poziomach pH, co ogranicza zdolność organizmu do oczyszczania się z odpadów. Stabilne pH w akwarium pomaga utrzymać ryby oraz inne, wodne zwierzęta we właściwej kondycji. Jego optymalny poziom może również znacząco poprawić wzrost, zachowanie i ogólny wygląd roślin wodnych. Trzeba wziąć pod uwagę, jakie gatunki ryb występują w danym zbiorniku, jakie jest ich zapotrzebowanie na pH oraz w jaki sposób je utrzymać. Najlepiej sprawdzać poziom codziennie, ponieważ niewielkie zaniedbanie może przyczynić się do powstania nieodwracalnych szkód w akwarium. Z tego względu warto wybrać w pełni bezpieczne i sprawdzone rozwiązania, takie jak dostępne w naszym sklepie Domowa Uprawa mierniki pH wody w akwarium.

pixel