Sklep Stacjonarny - Poznań ul. Sowińskiego 18
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żniwiarki / Trymery

( ilość produktów: 25 )

Uprawa roślin ma swoje etapy, które regularnie się powtarzają. Na koniec natomiast nadchodzą żniwa. W zależności od tego, jak dużo udało się wyhodować roślin, tak wielki okaże się końcowy nakład pracy przy ich zbiorze. Kiedy roślin jest niewiele lub zawierają się w nich wyłącznie drzewa i krzewy, do ich przycinania wykorzystuje się sekatory, czyli specjalne przycinaki lub nożyce o odpowiednio dostosowanym kształcie. Tego rodzaju narzędzia pozwalają na precyzyjne przeprowadzenie poszczególnych czynności zawodowych, bez pominięcia jakiejkolwiek części rośliny. Jeśli jednak roślin jest zdecydowanie więcej, używa się raczej żniwiarek. Tego rodzaju maszyna jest w stanie przeprowadzić całą procedurę samodzielnie bądź przy niewielkim udziale człowieka.

Jak działają żniwiarki i co warto o nich wiedzieć?

Żniwiarka to urządzenie, które towarzyszyło i wciąż towarzyszy ogrodnikom i rolnikom podczas ich pracy, znacznie ją usprawniając. Jest to maszyna, która służy przede wszystkim do koszenia zboża lub trawy. Ma za zadanie także odkładać skoszone rośliny. W rolnictwie funkcjonuje także pod innymi nazwami, takimi jak apligierka oraz zrzutka. Jej prototyp skonstruowano w 1831 roku, a dokonał tego Cyrus McCormick. Wówczas była ona maszyną, którą ciągnęły konie. Obecnie coraz częściej spotykana jest żniwiarka mechaniczna – urządzenie działające samodzielnie, bez angażowania człowieka. Żniwiarka powstała po to, by zastąpić czymś mniej wydajną kosiarkę listwową oraz narzędzia ręczne, takie jak kosa czy sierp. W użyciu są obecnie też ręczne trymery, które charakteryzują się niższą ceną. Aby je uruchomić, należy obracać korbą, by kwiaty krążyły po siatce, przy jednoczesnym ocieraniu się o nią, a wówczas ich liście podlegają obcięciu, by następnie trafić do specjalnego kosza.

Żniwiarki mechaniczne usprawnią pracę każdego ogrodnika

Często wykorzystywanymi w dzisiejszych czasach są droższe od ręcznych żniwiarki mechaniczne. Zapewniają one znacznie większą wydajność podczas pracy, a ponadto służą bezawaryjnie przez wiele, wiele lat. Mają one różne rozmiary, od tych kompaktowych, po te wielkogabarytowe, które stoją samodzielnie. Urządzenia tego rodzaju są solidne, wykonane z najwyższej jakości materiałów, by nie ulegały zbyt szybkiemu zużyciu. Przygotowuje się je ze stali nierdzewnej, która nie powinna być wrażliwa na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki odpowiedniej konstrukcji są w stanie znacznie przyspieszyć cały proces przycinania roślin. Prędkość ostrzy pozwala na sprawne przeprowadzenie działań na wybranym obszarze ogrodu.

Wymienne części, które dadzą żniwiarce kolejne życie

Różne elementy urządzeń, zwłaszcza te, które są najbardziej eksploatowane, mają to do siebie, że z czasem ulegają zużyciu. Wszystkie części tnące w maszynach ogrodowych i rolniczych ulegają więc po jakimś okresie stępieniu, przez co znacznie spada wydajność urządzenia, a przeprowadzana czynność nie jest już wykonywana tak dokładnie, jak na początku. Właśnie dlatego ostrza do żniwiarek są najczęściej wymienne, by móc zastąpić je nowymi, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Można wybierać spośród konkretnych drutów tnących oraz ostrzy, które znów przywrócą żniwiarce utraconą świetność. Wykonane z wysokiej jakości stali, nie zużywają się jednak zbyt szybko, ułatwiając użytkownikom wykonywanie obowiązków ogrodowych przez długi czas.

Sekatory do ogrodu

Wciąż niezastąpione okazują się sekatory ogrodnicze, które pozwalają na precyzyjną pracę przy wycince liści. Przydaje się on w bardzo wielu sytuacjach, także podczas uprawy amatorskiej. Z ich pomocą można przycinać pędy krzewów oraz drzew, a także trawę i żywopłot, które osiągnęły zbyt wysoki wzrost. Mimo wykonania z wytrzymałych, dobrych jakościowo materiałów, sekatory są lekkie, a ich użycie nie wymaga wielkich nakładów siły. Są specjalnie wyposażone w ergonomiczne rączki, a zarazem wyróżniają się odpowiednim kształtem, który ułatwia wykonywanie poszczególnych cięć. Krótki sekator nożycowy przyda się wówczas, gdy trzeba będzie przyciąć młode drzewo lub krzew, większy sekator dwuręczny natomiast sprawdzi się w przypadku grubych gałęzi i żywopłotów.

pixel