Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2022-05-09

Dlaczego warto napowietrzać korzenie roślin?

Tlen jest absolutną podstawą prawidłowego rozwoju każdej rośliny. Niestety, czasami, a w szczególności w przypadku upraw w warunkach domowych, rośliny miewają mniejsze lub większe problemy z jego pozyskiwaniem. Do akcji powinien wówczas wkroczyć odpowiedzialny hodowca, który przy pomocy dostępnych powszechnie technologii będzie w stanie odpowiednio napowietrzyć korzenie. Dzięki temu roślina uzyska dawkę tlenu potrzebną do dalszego rozwoju. W niniejszym artykule wskażemy, dlaczego napowietrzanie korzeni roślin jest tak istotne oraz przy pomocy jakiego sprzętu możemy to uczynić w efektywny sposób. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Napowietrzanie korzeni - zalety

Podstawowe pytanie, które powinniśmy sobie zadać, brzmi: czy i dlaczego warto napowietrzać korzenie roślin? Otóż warto! Rośliny, podobnie jak ludzie i zwierzęta, potrzebują odpowiedniej dawki tlenu do rozwoju. Zahamowanie oddychania rośliny oznacza zaburzenie prawidłowego wzrostu i rozbudowy. Ponadto, niedobór tlenu w korzeniach roślin może doprowadzić między innymi do nagromadzenia się szkodliwej ilości CO2, zbyt głębokiego deficytu azotu, który będzie ulatniał się z gleby w postaci gazu oraz do powstawania wielu procesów beztlenowych mogących negatywnie oddziaływać na roślinę. Postaramy się zobrazować Państwu to, jak istotne jest napowietrzanie korzeni - rośliny, którym brakuje tlenu, po prostu powoli umierają - objawia się to wysychaniem liści, karłowaceniem pędów i zahamowaniem przyrostu. Właśnie dlatego warto od samego początku prowadzenia uprawy zadbać o to, aby korzenie naszych sadzonek miały odpowiednią ilość tlenu.

Czym napowietrzać korzenie roślin?

W zależności od tego, jakie są Państwa potrzeby - jakie rośliny oraz w jakich ilościach uprawiacie, należy skomponować odpowiedni zestaw napowietrzający. W jego skład mogą wchodzić elementy, takie jak: dyski, kopuły, kamienie, listwy czy pompy napowietrzające. Warto wiedzieć jednak o tym, że część z nich przeznaczona jest do napowietrzania korzeni w uprawach hydroponicznych, czyli oparte tylko i wyłącznie na wodzie - bez udziału gleby. Do upraw hydroponicznych stosujemy między innymi listwy, dyski czy kamienie, które świetnie sprawdzą się także w przypadku systemów auto pot. Warto przemyśleć również zakup specjalnej kopuły napowietrzającej, którą można zamontować w dowolnej doniczce. Zapewnia bowiem kompleksowe dotlenienie korzeni wybranej sadzonki, dzięki czemu szacuje się, że wydajność plonów dotlenianych za pośrednictwem tej metody wzrasta nawet do 130%. W przypadku większych upraw polecamy korzystanie z takich produktów, jak rozdzielacze powietrza czy wężyki, dzięki którym powietrze generowane przez pompę może być równomiernie rozłożone na wszystkie doniczki dostępne w danym miejscu.

Wygodne napowietrzanie korzeni

Niewątpliwie, jedną z ważniejszych zalet dzisiejszych systemów do napowietrzania korzeni jest to, że nie wymagają one od uprawiających rośliny większego nakładu energii i czasu. Inwestując w sprawdzony sprzęt przygotowany przez wiodących producentów na rynku, musimy jedynie poświęcić nieco czasu na przygotowanie systemu do współpracy z naszymi sadzonkami. Cała reszta dzieje się już bez naszej pomocy. Oczywiście, warto raz na jakiś sprawdzić, jak pracuje system, natomiast dzięki postępowi technologii w tym zakresie możemy dostarczyć korzeniom naszych roślin odpowiednią dawkę tlenu bez większego wysiłku, a trzeba sobie powiedzieć jasno - jest to absolutna podstawa zdrowej i bogatej w plony uprawy. Właśnie dlatego warto korzystać z urządzeń napowietrzających korzenie od samego początku uprawy, aby rośliny jak najszybciej rozwijały się w towarzystwie odpowiedniej dawki tlenu.

Napowietrzone korzenie to zdrowe rośliny

Jeżeli zależy Państwu na tym, aby Wasze rośliny miały dobre warunki do rozwoju, rosły w odpowiednim tempie, były silne oraz zdrowe - pamiętajcie o napowietrzaniu ich korzeni. Uprawy w warunkach domowych czy szklarniowych nie są w stanie zaoferować roślinom w 100% naturalnych warunków do rozwoju, dlatego należy im je zapewnić przy pomocy nowoczesnych technologii, do których zaliczymy z pewnością systemy napowietrzające korzenie, składające się z różnego rodzaju elementów, takich jak: dyski, kamienie czy kopuły napowietrzające. Aktualnie można w prosty i niedrogi sposób zapewnić każdej, pojedynczej doniczce dopływ powietrza. Wystarczy poświęcić odrobinę czasu na zamówienie odpowiedniego sprzętu i przygotowanie go do pracy, aby mieć pewność, że rośliny, a w zasadzie ich korzenie, regularnie otrzymują dawkę tlenu konieczną do prawidłowego rozwoju. Serdecznie polecamy wszystkim, domowym hodowcom nowoczesne napowietrzanie korzeni. Koszty stosowanie tego procesu są niewielkie, a efekty widoczne za to gołym okiem. Warto sprawdzić też inne artykuły na naszym blogu, aby zaczerpnąć równie cennych wskazówek dotyczących hodowli roślin w warunkach mieszkalnych.

pixel