Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2022-06-08

Jak dbać o kwiaty domowe zimą?

Jak dbać o kwiaty domowe zimą?

Kwiaty doniczkowe bez wątpienia stanowią nie tylko doskonałe uzupełnienie domowych przestrzeni, ale także ich barwną wizytówkę. Z tego względu tak ważna jest ich regularna pielęgnacja, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy na dworze pojawiają się niskie temperatury, a promienie słoneczne nie docierają do wszystkich domowych roślin. W poniższym artykule podpowiemy, jak dbać o kwiaty w domu, a także, na co należy zwrócić uwagę podczas ich pielęgnacji zimą. Gorąco zachęcamy do ciekawej lektury!

Jak często należy podlewać kwiaty doniczkowe w okresie zimowym?

W okresie jesienno-zimowym zapotrzebowanie roślin doniczkowych na wodę jest zdecydowanie mniejsze, a jej nadmiar może je nawet bardziej uszkodzić, niż mogłoby się wydawać. Rośliny należy podlewać wyłącznie wtedy, gdy ziemia w doniczce będzie bardzo sucha, czyli ok. raz na dwa tygodnie. W takim wypadku warto mieć również na uwadze odmianę rośliny. Zazwyczaj nawadnianie w okresie jesienno-zimowym ma na celu przede wszystkim niedopuszczenie rośliny do całkowitego wyschnięcia. Należy jednak pamiętać, że im niższa temperatura, tym rzadziej powinniśmy podlewać.

Jak dbać o kwiaty w domu, czyli ile wynosi optymalna temperatura?

Zastanawiasz się, ile powinna wynosić optymalna temperatura dla roślin w domu w okresie jesienno-zimowym? Jeśli mieszkasz w domu, warto obniżyć temperaturę powietrza w pomieszczeniach, w których znajdują się rośliny doniczkowe. Jeżeli jednak wynajmujesz bądź mieszkasz w bloku czy kamienicy, taki zabieg mógłby być trudny do wykonania, a zarazem bardzo niekomfortowy dla nas samych. W takim wypadku najlepiej przenieść rośliny doniczkowe do chłodniejszego pomieszczenia. To także może okazać się nie lada wyzwaniem. Kwiaty nie tylko stanowią wcześniej wspomnianą wizytówkę, ale pozwalają również nacieszyć oko podczas szarych dni. Najpopularniejszym i zarazem najlepszym rozwiązaniem będzie zatem umieszczenie roślin jak najbliżej okien, w miejscach, gdzie nie znajdują się kaloryfery. Warto mieć na uwadze, że zimne powietrze przedostające się przez okna również może mieć niekorzystny wpływ na rośliny domowe. W momencie, gdy otwieramy okna bądź wietrzymy pomieszczenie, warto przestawić rośliny w głąb pokoju, aby zimne powietrze ich nie opływało.

Światło a kwiaty w domu zimą

Bez wątpienia w okresie jesienno-zimowym do pomieszczeń dociera znacznie mniejsza ilość światła, która może okazać się niewystarczająca dla wielu odmian roślin doniczkowych. Bardzo często niewielka ilość promieni słonecznych może skutkować wydłużeniem międzywęźli, przez co łodygi stają się wiotkie, a liście rzadkie, jasne i wydłużone. Oprócz tego można zauważyć opadanie liści lub uschnięcie nawet całej rośliny. Niedobór światła jest najgroźniejszy dla roślin o jasnych oraz pstrych liściach, które mogą utracić swój unikatowy wygląd. Jak zatem dbać o kwiaty w domu, aby nie utraciły swojego wigoru? Jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepiej umieścić kwiaty doniczkowe jak najbliżej okien lub przenieść do pomieszczeń, w których wychodzą na stronę południowo-wschodnią i są znacznie bardziej oświetlone w ciągu dnia. Warto również nie zasłaniać okien za pomocą zasłon, firanek lub żaluzji, które ograniczają dopływ naturalnego światła. Co ciekawe, dostęp do światła może ograniczać także kurz osadzający się na liściach, dlatego warto regularnie usuwać go za pomocą miękkiej i lekko zwilżonej ściereczki bądź gąbki. W ostateczności można skorzystać ze sztucznego doświetlania lampami np. rtęciowymi, sodowymi lub fluorescencyjnymi.

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych w okresie zimowym a wilgotność powietrza

Okres jesienno-zimowy charakteryzuje się niskim temperaturami, a co za tymi idzie - zarówno w domu, jak i mieszkaniu korzystamy z ogrzewania, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki. Bardzo często skutkuje to obniżoną wilgotnością powietrza, która niestety nie jest odpowiednia dla prawidłowego rozwoju roślin doniczkowych. Wilgotność powietrza można poprawić na trzy sposoby. Pierwszy z nich polega na regularnym zraszaniu kwiatów. Inny sposób jest niezwykle prosty, gdyż wystarczy położyć mokry ręcznik na kaloryferze, jednak może okazać się nieskuteczny ze względu na to, że rośliny doniczkowe nie powinny znajdować się w jego pobliżu. Można również umieścić doniczkę na podstawce, na której będą znajdować się kamyczki zalane wodą. Niemniej jednak najpopularniejszym w dzisiejszych czasach rozwiązaniem jest zakupienie elektrycznego nawilżacza powietrza, z którego korzystają nie tylko rośliny, ale także my sami.

Jak dbać o kwiaty doniczkowe zimą, czyli dlaczego nie powinniśmy korzystać z nawozów?

Na powyższe pytanie niestety nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ istnieją odmiany roślin domowych, które zakwitają w okresie zimowym i to właśnie one jako jedyne wymagają nawozu. Niemniej jednak ogólnie uznaje się, że w okresie jesienno-zimowym nie powinno się nawozić. Jedynym wyjątkiem są wcześniej wspomniane odmiany, jednak nawet one powinny być nawożone znacznie rzadziej oraz w mniejszej dawce. Do ich zasilania można stosować zarówno nawozy płynne, jak i nawozy o przedłużonym działaniu. Oczywiście na rynku ogrodniczym można również znaleźć specjalne, zimowe nawozy do roślin doniczkowych, jednak są one stosowane dość rzadko.

pixel