Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak przyspieszyć kiełkowanie roślin?

2022-05-10
Jak przyspieszyć kiełkowanie roślin?

Wszystkim hodowcom roślin, niezależnie od tego, czy ich uprawy znajdują się na zewnątrz, czy są wykonywane w warunkach domowych, z pewnością zależy na tym, aby proces rozwoju plonów przebiegał zgodnie z planem, a najlepiej - jak najszybciej. Z tego też względu nierzadko dochodzi do niepotrzebnych nerwów, gdy bezskutecznie oczekujemy na to, aż nasze rośliny wypuszczą kiełki. Na szczęście żyjemy w czasach, w których technologia ogrodnicza rozwinęła się na tyle mocno, że producenci środków i sprzętu do hodowli roślin przygotowali dla nas sporo rozwiązań przyspieszających kiełkowanie nasion. W tym artykule postaramy się omówić je w taki sposób, aby po jego przeczytaniu każdy wiedział, jak przyspieszyć kiełkowanie roślin.

Czym jest kiełkowanie?

Na początku powiedzmy sobie, czym tak naprawdę jest kiełkowanie. Otóż to szereg procesów, do których dochodzi we wnętrzu nasiona znajdującego się pod ziemią lub w wodzie. Prowadzą one do aktywacji zarodka, dzięki której z nasiona powstaje siewka. Do kiełkowania nasiono zużywa wodę znajdującą się w jego otoczeniu. Przez jego łupinę przedostaje się następnie korzeń, który na powierzchni pokazuje się pod postacią pędu. To właśnie pojawienie się pędu jest momentem, na który z niecierpliwością czekają wszyscy hodowcy. Oznacza bowiem, że kiełkowanie przebiegło pomyślnie, a roślina jest gotowa do dalszego etapu swojego rozwoju. Co jednak zrobić, gdy wydaje nam się, że wszystko zostało przygotowane prawidłowo, a mimo tego roślina nie chce kiełkować? Z pomocą przychodzi szereg materiałów oraz środków, które przyśpieszają kiełkowanie nasion.

Wkłady ułatwiające kiełkowanie roślin

Jeśli zależy Państwu na tym, aby Wasze rośliny zaczęły kiełkować jak najszybciej, należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe do tego warunki. Chodzi o przygotowanie podłoża - dobrej, miękkiej i odpowiednio nawodnionej ziemi, w której nasiono będzie czuło się dobrze. Można zainwestować między innymi w specjalne wkłady, takie jak krążki kokosowe, w których można bezpośrednio schować nasiono. Tego rodzaju wkłady świetnie wchłaniają wodę, zapewniając nasionom odpowiedni poziom wilgoci oraz szybkie ukorzenienie. Innym, ciekawym produktem są specjalne kostki nawozowe działające podobnie, jak ww. krążki. Wykonane są z podstawowego nawozu i również pomagają nasionom zachować wodę. Korzystanie z tego rodzaju rozwiązań eliminuje wszelkie, stresowe sytuacje związane z niedoborem wody w okolicach nasion. Zastosowanie wkładów czy krążków gwarantuje, że do naszych nasion dotrze odpowiednia ilość wody potrzebna do kiełkowania.

Środki przyspieszające kiełkowanie roślin

Aby zyskać pewność, że rośliny zaczną kiełkować na czas, warto stosować różnego rodzaju środki wspomagające i przyspieszające kiełkowanie. W tym wypadku niezwykle istotne jest to, aby sięgać po preparaty przygotowane przez renomowanych producentów. Powinno nam zależeć bowiem na tym, by w składzie nie znajdowała się chemia, a wyłącznie naturalne składniki. Na rynku można znaleźć wiele preparatów tego typu - przed wyborem tego, który zamówimy, warto zapoznać się więc ze składem, a także w miarę możliwości - ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi jego zastosowania. Nie wszystkie środki są bowiem przeznaczone do danych nasion. Ponadto, preparaty tego typu stosuje się w ten sposób, że macza się w nich nasiono przed umieszczeniem go w ziemi (albo krążku). Jeżeli jednak czas moczenia nasiona będzie zbyt długi, może ono zgnić i nie wykiełkować wcale. Właśnie dlatego przed zakupem oraz użyciem środków przyspieszających kiełkowanie warto szczegółowo zapoznać się z instrukcją obsługi. Zdecydowana większość tego typu stymulatorów może być stosowana z nasionami umieszczonymi w specjalnych wkładach. Dzięki temu mają Państwo jeszcze większą pewność, że proces kiełkowania nasion nastąpi na czas i będziecie mogli zająć się dalszym etapem pielęgnacji roślin w celu ich prawidłowego rozwoju.

Wiele metod na przyspieszenie kiełkowania

Jak widać, współcześni hodowcy mają naprawdę szerokie spektrum możliwości dotyczących działań przyspieszających kiełkowanie nasion. Mogą bowiem korzystać z różnego rodzaju wkładów do nasion, dzięki którym mają one odpowiednie warunki do rozwoju w glebie. Inną metodą jest stosowanie różnego rodzaju środków pobudzających do kiełkowania - wystarczy namoczyć nasiono w roztworze chwilę przed umieszczeniem go w glebie i czekać na rezultaty. Moment kiełkowania jest dla hodowców bardzo ważny. Oznacza, że wszystko przebiega po ich myśli i już niedługo będą mogli cieszyć się bogatymi plonami. Nie warto więc ryzykować, że nie będzie nam dane zobaczyć pędu wydostającego się na powierzchnię. Dzięki rozwojowi technologii możemy wygodnie i przede wszystkim niedrogo wpłynąć na tempo kiełkowania naszych roślin, dlatego korzystajmy z tej możliwości i cieszmy się prawidłowym rozwojem naszych sadzonek.

pixel