Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2022-05-12

Jakie są zalety stosowania kokosowego podłoża?

Bez wątpienia rynek ogrodniczy w Polsce nieustannie się rozwija, proponując swoim klientom niezliczoną ilość coraz to nowszych produktów, mających na celu poprawę wysokości plonów, jakości oraz żywotności roślin zarówno ogrodowych, jak i doniczkowych. Już od pewnego czasu ogrodnicy decydują się na podłoża bezglebowe, a także organiczne, które pozwalają nie tylko zachować kontrolę nad uprawą, ale także znacznie poprawiają wysokość plonów. W tym wypadku istotną rolę odgrywa również włókno kokosowe jako podłoże. W naszym artykule dowiesz się, czym tak naprawdę jest podłoże kokosowe, jakie są jego zalety, a także jak je poprawnie stosować podczas uprawy roślin, warzyw czy owoców. Zapraszamy do lektury!

Czym jest podłoże kokosowe?

Jak można się domyślić, włókno kokosowe pochodzi bezpośrednio z kokosa. Każda skorupa orzecha palmy kokosowej jest porośnięta od wewnątrz brązowymi włóknami, które po ich odzyskaniu zostają opłukane m.in. w wodzie morskiej oraz poddane odpowiedniej obróbce. Co ciekawe, włókna kokosowe są wykorzystywane od wieków. Stosuje się je przede wszystkim w formie zamiennika tradycyjnej gleby uprawnej, a nawet podczas procesu wytwarzania lin, pędzli czy szczoteczek. Na naszym kontynencie włókno kokosowe jako podłoże ogrodnicze, tudzież uprawne, pojawiło się dopiero w połowie XX wieku i niezaprzeczalnie od tego czasu zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników ogrodnictwa. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, gdyż niektóre z dostępnych podłoży kokosowych przeznaczonych do uprawy specjalistycznej zostały wzbogacone o domieszkę perlitu. Warto wspomnieć, że z kokosa produkuje się również mydło, a także jadalny olej, który można znaleźć w margarynie, czekoladzie czy jako produkt stosowany podczas smażenia.

Rodzaje kokosowego podłoża

Jak wspomnieliśmy wcześniej, rynek ogrodniczy w Polsce nieustannie się rozwija, a co za tym idzie - w sprzedaży można znaleźć włókno kokosowe jako podłoże w różnej postaci, w zależności od jego przeznaczenia. Na rynku dostępny jest zarówno kokos w formie sprasowanych brykietów, dysków czy chipsów ze zrębków łupin, jak i czystych włókien. Niemniej jednak do profesjonalnej uprawy np. w szkółkach stosuje się w większości przypadków maty kokosowe o dwóch typach - płukanym i niepłukanym. Charakteryzują się wyższą temperaturą niż wełna mineralna, dzięki czemu przyspieszają wzrost korzeni. Warto również wspomnieć, że włókno kokosowe jako podłoże powstaje z naturalnych składników, dzięki czemu jest pełni biodegradowalne i całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego. Można w pełni korzystać z jego zalet przez kilka sezonów. W przypadku, gdy przestanie być użyteczne jako samodzielne podłoże, warto wykorzystać je w celu poprawienia warunków gleby w przydomowym ogrodzie. Wystarczy wymieszać włókno kokosowe wraz z ziemią.

Zalety i wady podłoża kokosowego

Co ciekawe, podłoże kokosowe jako jedno z niewielu posiada znacznie więcej zalet niż wad. Zdecydowanie jego największym atutem jest stuprocentowa naturalność, a także doskonała chłonność. Podłoże świetnie przyswaja wodę i ją gromadzi, gwarantując roślinom tak naprawdę nieograniczony dostęp do tlenu. Oprócz tego włókno kokosowe jako podłoże wyróżnia się obojętnym odczynem pH, dzięki czemu bardzo łatwo dostosować je do indywidualnych potrzeb uprawianych roślin. Jak wspomnieliśmy wcześniej, produkt jest biodegradowalny, dzięki czemu nie szkodzi środowisku naturalnemu, a także może stać się środowiskiem do życia niezwykle pożytecznych grzybów chroniących rośliny przed innymi, szkodliwymi grzybami. Ostatnią zaletą podłoża kokosowego jest możliwość korzystania z niego przez kilka sezonów, najlepiej od 2 do 3. Później można natomiast wykorzystać go w przydomowym ogrodzie, a nawet odsprzedać, co coraz częstszą praktyką. Jedyną wadą włókna kokosowego jako podłoża jest wysoka zawartość sodu, potasu oraz chloru, w zależności od dostępnej aktualnie w sprzedaży partii towaru. Produkt może również wyróżniać się zasoleniem, będącym wynikiem procesu przygotowawczego, jednak można je zniwelować za pomocą specjalistycznych środków.

Włókno kokosowe jako podłoże - jak stosować?

Do profesjonalnych upraw roślin oraz warzyw najczęściej wykorzystuje się włókno kokosowe jako podłoże w formie brykietów, uprzednio rozdrobnionych w specjalnych rynnach lub w postaci mat uprawowych prasowanych bądź sypanych. Brykiety po wejściu w reakcję z wodą zwiększają swoją objętość nawet pięciokrotnie, co skutkuje powstaniem podłoża do złudzenia przypominającego żyzną glebę. Maty uprawowe natomiast nie wchłaniają wody, dlatego najczęściej stosuje się je w systemach z nawadnianiem. Najlepiej nasączyć je przed użyciem za pomocą pożywki, aby mogły brać udział w odżywianiu uprawianych roślin. Jeśli chodzi o poziom chloru, sodu oraz potasu, zazwyczaj zmniejsza się go technologicznie, aby obniżyć zasolenie charakterystyczne dla danej partii podłoża kokosowego.

coco podłoze uprawowe

pixel