Ochrona roślin. Wybór środka owadobójczego.
Ochrona roślin. Wybór środka owadobójczego
Jedną ze składowych sukcesu pod postacią udanej plantacji roślin, także w domowych warunkach, jest zapewnienie jej bezpieczeństwa, czyli odstraszenie wszelkich owadów, które mogą w szkodliwy sposób oddziaływać na jakość naszych sadzonek. Wiele osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z plantacjami w domowych warunkach nie zdaje sobie sprawy ze skali zagrożenia. Wydaje im się bowiem, że rośliny hodowane w mieszkaniach nie są zagrożone atakiem pasożytniczych owadów. Tymczasem, owady pojawiają się wszędzie tam, gdzie występują rośliny, dlatego także te, hodowane w ramach domowej uprawy, powinny być sumiennie zabezpieczone. Najlepszą metodą na ich ochronę jest oczywiście korzystanie z silnego środka owadobójczego.
Warto rozpoznać skalę problemu
Zacznijmy od tego, że najważniejszą i najskuteczniejszą metodą na walkę z owadami jest regularne sprawdzanie swoich sadzonek. Tylko obserwacja jest w stanie pomóc w odpowiednio wczesnej reakcji i dostosowaniu działania do skali problemu. Często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie gołym okiem dostrzec destrukcyjnego działania różnych owadów. Warto więc wiedzieć, jakie symptomy można dostrzec na powierzchni rośliny, aby uświadomić sobie, że walczy ona ze szkodnikami. Mowa tu między innymi o zdeformowanych, nadgryzionych liściach czy żółtych punktach, które mogą pojawiać się na ich powierzchni. Tego rodzaju obraz powinien być dla hodowcy jasnym sygnałem, że najwyższy czas zareagować i liczyć na to, że nie jest za późno. Z tego też względu zaleca się profilaktyczne korzystanie z silnych środków owadobójczych, które pozwolą zapobiec atakom niepożądanych insektów.
Różne rodzaje szkodników
Przed wyborem odpowiedniego środka owadobójczego powinniśmy spróbować rozpoznać, z jakimi szkodnikami mamy do czynienia. Nasze rośliny mogą być bowiem zaatakowane przez mnóstwo owadów. Na przykład: różnego rodzaju tarczki na liściach i pędach mogą oznaczać, że roślina zmaga się z atakiem czerwców, z kolei wygryzione w liściach dziury są domeną chrząszczy, gąsienic motyli czy ślimaków. Za ataki na korzenie naszych roślin często odpowiedzialne są larwy chrząszczy, które w zależności od swojej odmiany mogą żyć w glebie i żerować na korzeniach naszych sadzonek nawet do kilku lat. Oprócz tego rośliny mogą być atakowane przez między innymi: nimułkę, tukarza czy zwójkę. Obecność tych owadów będzie objawiać się tym, że rośliny będą miały zwinięte liście. Tego typu insekty podgryzają bowiem nerwy liści, po czym tworzą sobie z nich gniazda, korzystając z ich osłabienia. Za plamy na liściach często odpowiedzialne są mączliki czy skoczki. Nie zapominajmy oczywiście także o mszycach, przez które liście roślin usychają i zmieniają swoją barwę. Dlaczego tak ważne jest prawidłowe rozpoznanie skali problemu? Otóż różne środki inaczej radzą sobie z atakami innych szkodników. W profesjonalnych sklepach znajdą Państwo jednak silne środki owadobójcze dopasowane do walki z konkretnymi insektami.
Różne rodzaje środków owadobójczych
Wyróżniamy dwa, główne rodzaje środków do walki z insektami: stricte owadobójcze i układowe. Pierwsze używane są w momencie, kiedy roślina już zmaga się z atakiem szkodników. Środki układowe działają nieco inaczej - wnikają do układu rośliny w sposób całkowicie dla niej nieszkodliwy, będąc jednocześnie trucizną odstraszającą owady. Warto więc w miarę możliwości korzystać z układowych, silnych środków owadobójczych, dzięki którym nasze rośliny będą zabezpieczone przed atakiem insektów. Jeżeli jednak roślina już została zaatakowana przez owady, konieczne będzie wykorzystanie środka, który przyniesie pomoc doraźną. Z tego względu tak istotna jest stała obserwacja oraz możliwie jak najszybsze zapobieganie atakom szkodników. Na rynku znajdą Państwo mnóstwo środków dedykowanych walce z konkretnymi rodzajami owadów, które pomogą uporać się Państwu z istniejącym już problemem. Przed zakupem konkretnego preparatu warto jednak szczegółowo zapoznać się z jego specyfikacją i upewnić się, że jego działanie jest wskazane w przypadku danej rośliny.
Silne środki owadobójcze skuteczne przeciw różnym insektom
Warto wiedzieć, że nawet wyjątkowo silny środek owadobójczy przeciw ziemiórkom, nie okaże się skuteczny przeciw przędziorkom. W momencie, w którym roślina ewidentnie ma problem z atakami określonego gatunku owada, należy więc skupić się na doraźnej pomocy przy użyciu środka owadobójczego stworzonego specjalnie do walki z danym szkodnikiem. W tym momencie producenci przygotowują środki do walki m.in. z ziemiórkami, przędziorkami, mączlikami czy mszycami, natomiast trzeba rozsądnie wybrać sposób walki z danym gatunkiem. Serdecznie zachęcamy do roztropnego korzystania ze środków owadobójczych i jednocześnie przypominamy, że tylko regularna obserwacja oraz dokładne sprawdzanie kondycji swoich roślin pozwala szybko i trafnie zdiagnozować problem, z którym się aktualnie zmagają.