Wybór lampy do uprawy wymagających roślin
Wybór lampy do uprawy wymagających roślin
Uprawa roślin w warunkach domowych czy szklarniowych to zajęcie wymagające sporo zaangażowania, czasu oraz wiedzy, która jest bardzo istotna, jeśli chcemy, aby hodowla przyniosła zadowalające rezultaty. Musimy bowiem wiedzieć, w jaki sposób sadzić sadzonki, jaką ilością wody i jak często je podlewać oraz w jaki sposób dostarczyć im światło. W poniższym artykule postaramy się omówić wszystkie technologie, z których możemy skorzystać w przypadku uprawy wymagających roślin. Opowiemy sobie o ich wadach i zaletach w taki sposób, aby po przeczytaniu tego tekstu każdy mógł odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie lampy do uprawy roślin wybrać?
CFL - podstawowe lampy do uprawy roślin
Lampy CFL to jedno z najtańszych, dostępnych na rynku rozwiązań. Są to fluorescencyjne lampy kompaktowe, które nie wymagają żadnego zasilacza. Światło uzyskujemy poprzez montaż żarówki w specjalnym odbłyśniku. Największymi zaletami tego typu lamp do uprawy roślin są prosty i wygodny montaż oraz stosunkowo niska cena. Warto zaznaczyć też, że lampy do uprawy roślin CFL w porównaniu do innych rozwiązań pobierają niewiele prądu, co czyni je bardzo popularnymi. W obliczu wszystkich zalet warto wspomnieć jednak o wadach tych świetlówek. Produkowane przez nie światło cechuje się niskim poziomem penetracji, w związku z czym rośliny naświetlane w ten sposób rosną dosyć wolno. Ponadto, lampy CFL bywają dość awaryjne w porównaniu do rozwiązań, o których przeczytają Państwo później - co może być dość uciążliwe w przypadku większej hodowli roślin.
Lampy do uprawy roślin HPS
Innym, równie popularnym rozwiązaniem są Lampy HPS. Sodowe lampy do uprawy roślin, bo to o nich mowa, oferują światło przypominające nieco światło słoneczne. Dzięki temu rośliny naświetlane przy ich pomocy zyskują dobrej jakości energię potrzebną praktycznie w każdym etapie rozwoju. Lampy HPS są w tej chwili najpopularniejszym rozwiązaniem wśród hodowców uprawiających rośliny w warunkach domowych. Oprócz barwy światła przypominającej słoneczną, lampy do uprawy roślin tego typu generują sporo ciepła, które czasami trzeba wręcz redukować przy pomocy wentylacji. Warto więc przemyśleć to, jakie rośliny chcą Państwo naświetlać lampami sodowymi. Sadzonki, które dobrze czują się w wysokiej temperaturze, na pewno zareagują na ich działanie lepiej, niż te, które nie potrzebują aż takiej ilości ciepła. Warto pamiętać, że w celu skorzystania z lampy HPS należy zainwestować także w zasilacz, bez którego lampa nie będzie działać.
Ledowe lampy do uprawy roślin
Do ostatniego typu lamp do uprawy roślin należą ledowe. Jest to zdecydowanie najnowsze i najbardziej wydajne ze wszystkich rozwiązań, o których wspominaliśmy. Największą zaletą lamp LED do uprawy roślin jest możliwość dopasowania rodzaju światła do rośliny oraz fazy jej rozwoju. Osoba znająca się na rzeczy, wiedząc, jaka fala światła będzie najkorzystniejsza dla zasadzonej przez siebie rośliny, będzie potrafiła zrobić z tego typu lamp spory użytek. Dzięki możliwościom oferowanym przez lampy LED hodowcy mogą jeszcze bardziej zoptymalizować działanie swoich upraw i osiągać na nich bardzo zadowalające efekty, nie zwiększając zarazem kosztów eksploatacji sprzętu. Niski pobór prądu, świetna jakość światła, odporność na uszkodzenia zewnętrzne i możliwość dopasowania rodzaju światła do potrzeb swoich sadzonek - to wszystko oferuje nam technologia LED, dzięki czemu lampy do uprawy roślin z tego typu światłem stały się w przypadku profesjonalnych upraw najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Inne rodzaje lamp do uprawy roślin
Oczywiście nie są to wszystkie rodzaje lamp do uprawy roślin, w które można się zaopatrzyć. Na rynku dostępnych jest wiele innych typów. Mowa tu między innymi o lampach MH czy CMH, które także cieszą się sporą popularnością wśród growerów na całym świecie. Lampy metalohalogenkowe oferują specyficzne, biało-niebieskie światło, przydatne w fazie ukorzenienia oraz początkowego wzrostu. Są więc dobrym rozwiązaniem dla hodowców, którzy zwracają uwagę na szczegóły i pragną jak najlepiej dopasować światło do momentu rozwoju, w którym znajduje się dana roślina. Lampy CMH to z kolei ich ceramiczne odpowiedniki, cechujące się zwiększoną wydajnością i jeszcze dokładniejszym oddaniem barw. Dzieje się tak dlatego, że ceramika nagrzewa się znacznie lepiej od kwarcu, który stosowany jest w standardowych żarówkach.
Spory wybór lamp do uprawy roślin
Jak widać, dożyliśmy czasów, w których growerzy (zarówno profesjonalni, jak i amatorscy) mają naprawdę spory wybór lamp do uprawy roślin. Producenci tego typu sprzętu prześcigają się wręcz w tworzeniu nowych propozycji, które jeszcze bardziej wpływają na wydajność domowych hodowli. Mamy nadzieję, że nasz tekst chociaż trochę pomógł Państwu w podjęciu decyzji, na którą lampą warto się zdecydować. Każdy z rodzajów oświetlenia do domowej uprawy roślin ma liczne zalety, posiada także pewne wady. Pamiętajmy, że zakup sprzętu do naświetlania sadzonek powinien być przemyślany i skonsultowany ze specjalistami.