Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Adjust-a-Wings - Jak używać

Zasadniczo jestem zdania, że szczególnie producenci produktów z wyższej półki zobowiązani są również do odpowiednio szczegółowego opisania wyjątkowych cech swojego towaru. Niestety nie zawsze ma to miejsce, jeśli chodzi o zagadnienia związane z growingiem. Tutaj standardy jakości w odniesieniu do konsumenta, tak oczywiste w innych dziedzinach, dopiero powoli zyskują popularność. Główną przyczyną jest fakt, iż w przypadku wyposażenia growerskiego mamy do czynienia praktycznie wyłącznie z tzw. produktami przemysłowymi, czyli takimi, które montowane są przez producenta lub inne firmy, i dostarczane są do klienta w formie gotowej.

Jednak również sposoby rozbudowy takich produktów pod kątem uprawy często wyjaśniane są za pomocą instrukcji obsługi, której nie warto nawet brać do ręki. Jeśli w ogóle już taka się pojawia. Drobna wskazówka na świetlówce, zwracająca uwagę na konieczność regularnego odkurzania, przysporzyłaby niektórym niedoświadczonym growerom kilku lumenów więcej i pozwoliłaby na wydłużenie żywotności żarówki. Szczególnie dobitnym przykładem obrazującym niepełne wykorzystanie potencjału wyśmienitego produktu z braku wystarczającej informacji jest Adjust-a-Wings. Reflektor ten, wymyślony w Australii, powstał z myślą o ogrodnikach-hobbystach, którym doskwierają zupełnie inne problemy związane z temperaturą, niż w Europie środkowej. Jednakże ten wyśmienity reflektor ma jeszcze kilka innych zalet, o których społeczność growerów na starym kontynencie wie stosunkowo niewiele. Adjust-a-Wings nie tylko zapobiega powstawaniu lub przesuwa już powstały hotspot, którego tak się obawiamy, a równocześnie, dzięki swojej formie, utrudnia gromadzenie się gorącego powietrza pod reflektorem. W zależności od ustawienia skrzydła i wysokości oprawy oraz ustawienia tarczy (spreadera) można również zmienić kąt padania światła. Dzięki wielu możliwościom ustawienia można zmienić sposób oświetlania powierzchni, co w przypadku małych pomieszczeń optymalizuje wydajność oświetlenia, a w przypadku większych pomieszczeń umożliwia wręcz zredukowanie liczby lamp i tym samym zużycie prądu. Żebyście w pełni mogli skorzystać ze wszystkich atutów tego wyśmienitego, choć nie najtańszego reflektora, poszukaliśmy trochę informacji i przy wsparciu naszych dwóch redaktorów HC4L oraz Kimo stworzyliśmy instrukcję obsługi, której do dziś na próżno szukać w pudełku z produktem.

How to use: Adjust-a-Wings
Na początku fazy wegetatywnej reflektor należy zawiesić nad roślinami względnie wysoko i bez spreadera (patrz: tabela). Rozpiętość skrzydeł należy ustawić w pozycji „wąsko”. Umożliwi to symulację warunków wiosennych. Przed wstąpieniem w fazę rozkwitu, gdy tylko rośliny zaczną gwałtownie rosnąć i tworzyć pączki, należy ustawić rozpiętość reflektora w szerszej pozycji oraz zamontować spreader. Odstęp między świetlówką a roślinami należy stopniowo zmniejszać. Cieplejsze, bardziej intensywne światło symuluje, tak jak w przyrodzie, letnie warunki. Gdy rośliny przestaną rosnąć, za to kwiaty zaczną przybierać na objętości, reflektor należy znów krok po kroku wieszać coraz wyżej. Również rozpiętość z powrotem wraca do pozycji „wąsko”, spreader pozostaje jednak aż do zakończenia cyklu. W ten sposób symulowane są warunki jesienne, co wzmaga produkcję hormonów i tworzenie grubych, wartościowych kwiatów.
 
Uwaga!
W przypadku nieużywania spreadera należy zachować ostrożność jeśli chodzi o podane powyżej dane dotyczące odległości. Dane naszych australijskich kolegów dotyczą odległości minimalnej. W przypadku zastosowania Adjust-a-Wings bez spreadera należy na początku dodać do podanych danych bufor bezpieczeństwa wynoszący między 5 a 10 cm. Jeśli nie pojawią się żadne objawy przypalenia, można zmniejszyć odległość w sposób opisany powyżej. Zastosowanie spreadera jest jednak niezbędne, jeśli chcemy w pełni wykorzystać potencjał reflektora. Spreader należy zamontować 2-5 mm pod świetlówką i wygiąć tak, żeby był ustawiony dokładnie równolegle do świetlówki. Pozycja oprawy odpowiada za prawidłową regulację niuansów i służy optymalnemu oświetleniu i dopasowaniu do upraw o różnych proporcjach.

Prostą, obowiązującą tu regułą jest: wiązka światła na brzegach pomieszczenia powinna być tak samo wysoko jak dolna krawędź reflektora, dlatego wraz z każdą zmianą rozpiętości lub odległości od roślin również tutaj należy zwracać uwagę na odpowiednie dopasowanie.

I wreszcie:
Jeśli używamy Adjust-a-Wings w pomieszczeniu z rośliną-matką lub w fazie wegetatywnej, nigdy nie stosujmy spreadera.

Wniosek

Brak hotspotu umożliwia niewielki odstęp. To znów jest właściwą przyczyną, dlaczego Wings działa tak dobrze, ponieważ im więcej światła otrzymują rośliny, tym więcej substancji odżywczych mogą przerobić. Można wręcz zobaczyć, że zapotrzebowanie na substancje odżywcze oraz odległość roślin od lampy są ze sobą ściśle związane, bowiem w okresach najmniejszej odległości silnie zwiększa się zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Gdy tylko odległość zostanie zwiększona, zapotrzebowanie spada.

Praca z Adjust-a-Wings jest też kwestią doświadczenia, jak wszystko w obrębie indooru. Ambitny grower z biegiem czasu nabierze wyczucia, w jakie dni zmiana pozycji skrzydeł i całego reflektora ma sens i w ten sposób sukcesywnie nauczy się korzystać ze wszystkich dobrodziejstw tego narzędzia, wymyślonego przez prawdziwych mistrzów w swoim fachu.

Redakcja dziękuje Kaya Foundation, której ambitni pracownicy poświęcili wiele czasu, aby umożliwić nam zebranie wszystkich informacji technicznych.   

How to adjust
Tabela opisuje ustawienia dla Adjust-a-Wings, świetlówka 600Wprzy powierzchni 1,75x1,35m, lub świetlówka 400W przy powierzchni 1,00x1,25m.
 
Tabelka użycia odbłyśnika Wing
pixel