Sklep Stacjonarny - Poznań ul. Sowińskiego 18
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cooltube i Adjust-a-Wings

Konwencjonalne reflektory szybko ujawniają swoje ograniczenia. Dystrybucja światła jest poniżej optimum; oprócz tego, z powodu kształtu odbłyśnika nawet przy dobrych warunkach uprawy mogą wystąpić problemy – gdy tylko zrobi się trochę cieplej. Jako iż prawo „kąt padania = kąt odbicia” dotyczy również odbijania światła, w przypadku zastosowania standardowych reflektorów na środku tworzy się „hot spot” (gorący punkt, miejsce, gdzie dochodzi do nadmiernego skupienia promieni i akumulacji energii).


W dwojaki sposób wpływa to dalej na złe rozmieszczenie światła i ciepła w pomieszczeniu. Aby zapobiec spaleniu roślin znajdujących się na środku, musi zostać zachowany względnie duży odstęp od roślin, co oznacza zmarnowaną energię. Po drugie, na brzegi dociera mniej światła niż do środka i co za tym idzie, roślinki rozwijają się nierównomiernie. Jak dotąd wypracowano kilka rozwiązań tego problemu, dwa najpopularniejsze to odbłyśnik Adjust-a-Wing oraz Cooltube.

W przypadku Cooltube chodzi o rurę z wysokiej jakości szkła  i systemem wietrzenia wraz z mini-reflektorem. W ten sposób powstające wewnątrz ciepło może zostać odessane, co pozwala na utrzymanie względnie niewielkiego odstępu od roślin, ok. 20 cm przy reflektorze 400 W oraz 25-30 cm przy 600 W.
odbłyśnik Cool Tube
Wadą Cooltube jest załączony do niego, naprawdę zły odbłyśnik. Używający Cooltube powinni powiesić nad nim jeszcze standardowy, w przeciwnym razie oświetlenie po bokach jest niewystarczające. Drugą wadą jest to, że szkło również pochłania trochę cennego światła. Mimo to w pomieszczeniach, w których występuje ryzyko przegrzania, Cooltube jest dobrą i dość korzystną cenowo propozycją.

Preferowanym przeze mnie rozwiązaniem jest odbłyśnik Adjust-a-Wings Medium. Został skonstruowany w Australii przez „ekspertów od upałów” i od ok. 3 lat kontynuuje swój triumfalny pochód na scenie growerskiej. Z bardzo prostego powodu: dzięki elastycznej formie odbłyśnik ten, razem z super-spreaderem, pozwala na uniknięcie powstawania hot spotu i równomierne rozprowadzenie światła na całej powierzchni uprawy.


Odbłyśnik Adjust-a-Wings Medium produkowany jest z gładkiego aluminium MIRO 9 o współczynniku odbijania 95%, z powłoką, dzięki czemu nadaje się nawet do kilkusezonowego użycia. Jego mniejszy brat, Adjust-a-Wings Devender, nie posiada powłoki i z czasem odbija światło coraz gorzej. Cechą wspólną obydwu jest  to, że funkcjonują bez zarzutu i nieraz przynoszą lepsze efekty, niż zmiana nawozu czy żarówek.Instalacja i ustawienie są niezwykle ważne, aby w pełni wykorzystać potencjał tego, wcale nie najtańszego, narzędzia. Zarówno pozycja reflektora, jak i zasięg odgrywają dużą rolę i muszą być stale dopasowywane w zależności od wielkości roślin. Na ten temat krąży wiele plotek, nawet w kręgach growerskich rzadkie są stuprocentowo pewne informacje. Dlatego w kolejnych akapitach przedstawimy w kilku słowach najważniejsze parametry niezbędne do skutecznego zastosowania.

Właściwe użycie odbłyśnika

Na początku fazy wegetatywnej odbłyśnik wieszany jest względnie wysoko nad roślinami (45 cm ze spreaderem, 60 cm bez spreadera przy 600 W żarówce sodowej). „Rozpiętość skrzydeł” ustawiona jest w pozycji „wąsko”. W ten sposób symulowane są warunki wiosenne. W początkowej fazie wzrostu, tzn. gdy rośliny zaczynają kwitnąć i wyciągać się (stretching), ustawiamy rozpiętość odbłyśnika w pozycji „szeroko”. Odstęp reflektora od rośliny zmniejszamy stopniowo do 30 cm (bez spreadera) lub 45 cm (ze spreaderem). Cieplejsze powietrze, bardziej intensywne światło symuluje warunki letnie.


Gdy kończy się już wzrost, a kwiaty robią się większe i zaczynają mocniej pachnieć, stopniowo podnosimy reflektor i znów ustawiamy rozpiętość w pozycji „wąsko”. Ostateczna odległość wynosi 45 cm z i 75 cm bez spreadera (dla sodówki 600 W). W ten sposób symulowane są warunki jesienne, pobudzające produkcję hormonów i tym samym tworzenie się grubych, bogatych kwiatów.
odbłyśnik  Wing
Uwaga! W przypadku nieużywania spreadera należy zachować ostrożność, jeśli chodzi o cytowane powyżej dane dotyczące odstępu. Dane naszego australijskiego kolegi odnoszą się do minimalnego odstępu. W przypadku nieużywania spreadera należy na początku dodać do sugerowanych odległości jeszcze 5-10 cm jako „bufor bezpieczeństwa”. Jeśli nie pojawią się żadne oznaki przypalenia, można zmniejszyć odstęp do podanych wartości.

Pozycja spreadera i żarówki

Super-spreader zapobiega powstawaniu nawet najmniejszego hot spotu i sprawia, że cała powierzchnia oświetlona jest równomiernie. Żeby w pełni wykorzystać potencjał „Skrzydeł”, spreader jest niezbędny. Również tutaj należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.Tarcza ochronna montowana jest 2-5 mm pod żarówką i wygięta w ten sposób, aby znajdowała się dokładnie równolegle do odbłyśnika.

Można również zmienić sam dystans od reflektora do żarówki, dzięki temu możliwe jest optymalne oświetlenie upraw o różnych wymiarach. W przypadku szafy o Super-spreaderwymiarach 80x130 żarówka umieszczana jest bliżej odbłyśnika, aby światło nie uciekało po bokach. Przy boksie o wymiarach 100x100 cm, np. w HomeBoksie, można zwiększyć trochę tę odległość, tak, że lampa świeci bardziej na szerokość. Prostą regułą jest tutaj: światło powinno po bokach sięgać tak wysoko, jak wysoko sięgają czubki roślin tam rosnących.

Mały odstęp jest przyczyną dobrego funkcjonowania odbłyśnika, gdyż im więcej światła mogą przyjąć rośliny, tym więcej substancji odżywczych mogą wchłonąć (oraz wytworzyć więcej kwiatów). Kto używa Winga, z pewnością zaobserwuje, że zapotrzebowanie na minerały oraz odległość rośliny od reflektora są ściśle ze sobą związane. W fazach, kiedy dystans jest najmniejszy, wyraźnie zwiększa się zapotrzebowanie na nawóz, wraz z oddaleniem – spada.

Praca z Adjust-a-Wings jest kwestią doświadczenia, jak wszystko w przypadku uprawy w pomieszczeniu. Ambitny ogrodnik z biegiem czasu nabędzie wyczucia, którego dnia należy dokonać zmiany pozycji skrzydeł lub całego odbłyśnika  i w ten sposób stopniowo nauczy się korzystać z całego dobrodziejstwa tego narzędzia, wynalezionego przez prawdziwych mistrzów w swoim fachu.
pixel